Природонаучният музей във Варна изучава и популяризира организмовия свят на Черно море и българското черноморско крайбрежие. В научно отношение експозицията е построена въз основа на еволюционния принцип и е обособена в три раздела: Геология и палеонтология, Флора и растителност и Животински свят. В залите на музея са изложени общо 1036 експоната, от които 72 минерали и скални образци, 67 фосили, 38 растения, 573 безгръбначни животни и 186 гръбначини животни.
В раздел „Геология и палеонтология” на съвременно научнопопулярно ниво е представена пълната класификационна схема на минералите, произхода на скалите, съвременната геохроноложка таблица, фосили от мезозоя и неозоя, включително и впечатляващи останки от хоботни бозайници, населявали нашето крайбрежие. За първи път са изложени уникалните за България фосилни зъби от открития в гр. Аксаково праисторически слон Динотериум гигантеум и единствената в Европа находка на зъби от праисторическия слон Протананкус, който досега е откриван само в Азия и Африка.
Ботаническа експозиция дава информация за всички характерни типове растителност по българското черноморско крайбрежие и флората на морските водорасли. Особена ценност представляват изложените растителни видове с природозащитен статус.
Многообразието на животинския свят в региона е представено в няколко зали. Акцента е поставен върху редките и застрашени от изчезване видове. Интересни eкспонати са световно защитената червеногуша гъска, изчезналата от територията на България дропла и редкия белоглав лешояд.
У посетителите интерес предизвикват двете диорами – „Горски свят” и „Водоплаващи птици”, където са изложени препариран черен щъркел, дива свиня и прочутата с двете убийства на хора във варненския зоопарк кафява мечка Марта.
Адрес:
Морска градина (Приморски парк).
Тел. +359 52 610 243
www.nature.museumvarna.com
Работно време:
май – октомври: 10:00 – 17:00; без почивен ден
неомври – април: 10:00 – 17:00; Почивни дни: събота и неделя